UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

Чи потрібні перспективні плани об’єднання громад та хто він - «сільський староста»?

11:52

16.01.2015

12 січня 2015 року Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування розглянув проект Закону України N 0915 «Про добровільне об’єднання територіальних громад», у результаті чого із законопроекту вилучено статтю 12, яка передбачала розробку плану формування спроможних територіальних громад.

 

Стаття 12 передбачала, що перспективний план формування територій громад Автономної Республіки  Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області.

Методика формування спроможних територіальних громад розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно­територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування, та затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області схвалюється відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації та затверджується Кабінетом Міністрів України.

У попередній редакції законопроекту передбачалося, що виключно на основі розробленого перспективного плану, об’єднаним територіальним громадам надається державна фінансова технічна підтримка. Такий інструмент на думку експертів мав би стимулювати сільські та селищні ради до об’єднання.

Спільнота експертів вважає, що без розробки перспективних планів формування громад не відбудеться, а зміни адміністративно­територіального устрою, процес об’єднання територіальних громад залишається виключно на папері.

Створення перспективних планів формування громад є міжнародною практикою, яка використовувалися під час проведення реформи децентралізації влади у таких країнах як Німеччина, Франція, Данія, Латвія, Естонія.

Комітетом запропонована нова редакція ст. 14-1  «Сільський староста» ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до пропозицій Комітету, запроваджуються вибори сільських старост відповідно до Закону про місцеві вибори. А це  означатиме, що в Україні може з‘явитися додатково близько 20 тисяч обраних осіб, які є посадовим особами  місцевого самоврядування. Експерти вважають що у такий спосіб місцеві бюджети матимуть додаткове навантаження на місцеві бюджети. Побоювання висловлюються у частині того, що обрані старости у маленьких селах підпадатимуть під дію антикорупційного законодавства незважаючи на свої мінімальні повноваження.

Попередня версія цієї статті передбачала, що сільський староста призначається, виконує свої функції за контрактом (угодою), укладеним між ним та виконавчим комітетом сільської, селищної ради та має право дорадчого голосу.

 

Прес-служба ВАССР

11:52

16.01.2015

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0