UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: vassr@vassr.org

Як радам дати раду, вирішували на зборах ОМС Прикарпаття

09:50

27.01.2015

Врятувати сільради — такий курс поставила перед собою Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, адже задекларована урядовцями децентралізація на їхню думку перетворилася у ще більшу централізацію, і за неповний місяць всі вже добряче відчули, що 2015 рік став  роком бюджетних випробувань.

 

І це не просто голослів’я, оскіль­ки багатотисячна армія представників органів місцевого самоврядування країни, а це більше ніж 8,5 тисяч сільських громад, через такі інновації стануть жебраками. Позаяк усі фінансові ресурси згідно із новим законодавством, залишаються у бюджетах вищих рівнів. Як з’ясувалося на практиці, законодавством значно посилилася роль ра­йонних та обласних структур у розпорядженні фінансовими ресурсами, забезпеченні дитячих садків, будинків культури та клубів сільських територій.

Керівники органів місцевого самоврядування Прикарпаття чи не одні із перших в країні почали бити у дзвони, позаяк не уявляють, як реально наповняти низинні бюджети. Якщо обласна рада затвердила кошторис Прикарпаття, до завершення йде процес прийняття районних бюджетів, то сільські та селищні бюджети в цій ситуації попросту нема сенсу приймати. Відтак регіональне відділення ВАССР та виконавча дирекція ВАССР Західного регіону змушені були зініціювати збори Асоціації, на які запросили керівників області та народних обранців від Прикарпаття, аби з перших вуст почути інформацію, як селу вижити в умовах нового бюджету.

Як не прикро, однак із прикарпатських мажоритарників прибув на засідання тільки Юрій Дерев’янко (позафракційний, партія «Воля»). Не залишився байдужим до проблем самоврядування Вадим Івченко («Батьківщина»), колишній виконавчий директор ВАССР, котрий своїм обов’язком вважає підтримку самоврядування. Власне не було тих, хто мав дати відповіді, як жити при такому кошторисі, це представники провладних фракцій – БПП та «Народний фронт», котрі голосували за такі нововведення.

Варто відмітити, що серед всіх попередніх зустрічей регіонального відділення ВАССР вівторкова стала найдискусійнішою через настрої аудиторії, котра добре усвідомила проблему. У цьогорічному державному бюджеті не передбачено між­бюджетні трансферти на утримання органів місцевого самоврядування (сільських і селищних рад). Сільські голови не безпідставно одностайно критикували й інші законодавчі новації, відсутність реального механізму адміністрування переданих їм податків. Зокрема, податок на нерухоме майно та акцизний податок (алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне), котрі слід враховувати при прийнятті низинних кошторисів.

Новий податок, котрий вже ознаменували як податок на розкіш, може бути сплачений аж у другій половині року після того, коли ра­йонні підрозділи фіскальної служби розішлють повідомлення, а громадяни у двохмісячний термін мають його оплатити.

Проте в реальності, як підмітив керівник Старолисецької громади Тисменицького району Анатолій Лущак, цей податок сплачуватиметься так би мовити совісними  громадянами, помешкання та інші споруди котрих зареєстровані (йде мова про свідоцтва на право власності на нерухоме майно, де вказані всі будівлі і метраж, що є базою для оподаткування. До прикладу, з 1500 дворів Старого Лисця понад 600 оформлені), а що робити із іншими, котрі не мають жодного документа, немає відповіді.

У керівника громади постає питання: як і хто має міряти площі, як можна передбачити, скільки цього податку збереться в бюджет сільради. З іншого боку збирання податку на нерухомість в умовах кризи та зубожіння селян викличе зайву соціа­льну напругу.

Із акцизним податком також не все так просто. Якщо для одних це все ж таки якась копійка у бюджет, то як мають жити невеликі населені пункти, де немає бюджетоутворюючих податкових надходжень. Скажімо, якщо у Добровлянах на Тисмениччині один магазин, то які кошти може отримати тамтешня сільська рада.

Та що з того, коли кошти від реалізації підакцизних товарів законодавчо скеровані  у сільські бюджети, коли в більшості розміщених на їхніх територіях магазинів, заправок тощо юридичні адреси відмінні від фізичного розташування. Відтак, керівники громад висловилися за те, аби відбулася  перереєстрація суб’єктів підприємницької діяльності за місцем фактичної діяльності, щоб кожна громада могла насправді отримувати ці гроші. В цьому зацікавлена й фіскальна служба Прикарпаття, котра вже звернулася до підприємців, а це в основному мережі автозаправок, аби вони перереєструвалися. Однак, право за ними.

Інша норма, над котрою «вою­ють» останніми роками керівники громад – податок з доходів фізичних осіб, котрий з 2015 року до низинних бюджетів взагалі зараховуватися не буде. (Його розподіл визначатиметься так:  до державного бюджету — 25 відсотків,  до обласного — 15, до районного бюджету або бюджету об’єднаної територіальної громади – 60).

Справа в тому, що якби він сплачувався за місцем реєстрації особи, громади могли би справді розвиватися, а не виживати. До прикладу, підприємство працює на території села, але зареєстроване в обласному центрі, відповідно сільська громада не отримує жодних надходжень.

Стає зрозуміло, що такий обсяг надходжень податків та зборів (обов’язкових платежів) не забезпечує потребу в коштах для утримання органів місцевого самоврядування, а також фінансування першочергових видатків на дороги комунальної власності, благоустрій населених пунктів та природоохоронні заходи. Через це керівники громад не знаходять собі місця.

Особливу стурбованість викликає утримання апарату управ­ління сільських і селищних рад гірських районів, де нема відпо­відної бази оподаткування, відтак, більшість тамтешніх же сільських і селищних рад попросту не зможуть функціонувати у 2015 році. І це треба донести до високопосадовців якнайшвидше.

Проте директор департаменту фінансів ОДА Галина Карп переконувала керівників громад попри ці нюанси все ж таки приймати бюджети і починати за ними жити, а згодом, якщо будуть відповідні роз’яснення, вносити зміни.

Сільські голови одностайні: ще тиждень можна почекати із прийняттям, оскільки Уряд чи Мінфін мусять дати роз’яснення стосовно нововведень у бюджеті.

Зважаючи на таку ситуацію, у більшості місцевих рад колапс: немає чим сплачувати податки, вже не говорячи про такі захищені статті, як заробітна плата та енергоносії. І це не жарти, адже один із керівників громади навів приклад, що станом на 20 січня на рахунку його сільради аж 17 гривень. Як жити далі, чим виплачувати заробітну платню, невиплата котрої — кримінальна від­повідальність, він не бачить…

Відтак, дискусійність зібрання підсилилася ультимативністю. Сіль­ські і селищні голови Прикарпаття попередили керівництво області, що через неможливість ухвалити бюджети сільрад на 2015 рік змушені будуть припинити роботу. Сільський голова Ланчина Надвірнянського району Михайло Іванюк виступив з вимогою до керівництва області: з лютого всі сільські та селищні ради Прикарпаття підуть на місяць у відпустку за власний рахунок, якщо доти не буде змінено порядок утримання сільрад і не буде розписано порядок адміністрування податків – акцизу та з нерухомості. Сільські та селищні голови одноголосно проголосували  за таку пропозицію.

Голова обласної Асоціації, голова Старуні Богородчанського району Іван Мосюк вніс у протокол наради наступне рішення: якщо парламент не внесе необхідні зміни до Закону про Держ­бюджет, а влада не розробить механізм адміністрування нових податків, то сільради з 9-го лютого йдуть у безоплатну відпустку. 

Очевидно, аврально прийнятий в останні дні минулого року кошторис країни загнав місцеве самоврядування у глухий кут, відтак, аби якось виправити ситуацію, керівники Всеукраїнської асоціації звернулися із відкритим листом до урядовців та керівництва країни. Разом із народними обранцями, відповідальними за цю сферу, буквально крок за кроком вносять зміни у Держбюджет. І перші успіхи все ж таки з’явилися. Прикарпатський мажоритарник Юрій Дерев’янко ініціював у парламенті законопроект, який дасть можливість врятувати сіль­ські бюджети від недофінансування у 2015 році. На пленарному засіданні 15 січня законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу України № 1766, запропонований депутатами від фрак­цій «Батьківщина», «Народний фронт» та «Блок Петра Порошенка», підтриманий народними обранцями. Закон дає можливість зберегти місцеве самоврядування за рахунок коштів бюджетів районів (у попередній редакції цієї процедури прописано не було). Зокрема, передбачено, що витрати сіл, селищ і міст районного значення на утримання дошкільних установ та загальноосвітніх установ першого ступеня здійснюється за рахунок міжбюджетних трансфертів з районного бюджету. Однак вони ще не вступили в дію, оскільки не опубліковані.

Присутні апелювали до народних обранців, з волі котрих новий бюджет просто знищує самоврядування, виправляти ситуацію. А можливо в цій реформі десь криється й інший підтекст: громади, котрі в такій ситуації попросту не виживуть, підштовхують до об’єднання, проте, «стимулювання до об’єднання через знищення сіл – хибний шлях проведення реформ!», — зазначається у Відкритому листі ВАССР, котрий одноголосно підтримали й прикарпатські голови. 

На 27 січня у Києві заплановане представницьке зібрання за участю керівників місцевого самоврядування з різних регіонів, голови законодавчого органу, урядовців та народних обранців, де ВАССР має виробити механізм рятування місцевого самоврядування. Попередньо Всеукраїнській асоціації сільсь­ких та селищних рад надано для обговорення та надання пропозицій проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень орга­нів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг».

Відтак, вівторкова зустріч на Прикарпатті за участі керівників органів місцевого самоврядування мала на меті узагальнити проблеми, виробити пропозиції, з котрими івано-франківська делегація відстоюватиме у столиці місцеве самоврядування. У свою чергу Ю. Дерев’янко закликав представників сільських і селищних громад напрацьовувати пропозиції і нагадувати народним депутатам, що вони народні.

У представників Асоціації є ще один привід для загального зібрання, адже на лютий заплановані звітно-виборчі збори Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, на котрих переобиратиметься керівництво Асоціації. Зважаючи на дієвість та принциповість прикарпатського відділення, керівники громад Прикарпаття висунули кандидатуру голови обласного відділення Івана Мосюка на цю високу посаду. Присутні голови проголосували за таку пропозицію, адже не сумніваються в його компетентності та ініціативності. 

Оксана Саковська

газета «ВПЕРЕД» 

09:50

27.01.2015

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0