UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: vassr@vassr.org

Наша позиція чітка – формального об’єднання громад не може бути!

22:07

28.01.2015

Реформи зупинити не можна! - лейтмотив засідання Координаційної ради, яка відбулася 26 січня у стінах Верховної Ради України. На засідання були запрошені урядовці, народні депутати, голови обласних рад, всеукраїнські асоціації органів місцевого самоврядування, представники експертного середовища, задіяного у реалізації реформ в Україні. Головна з них – реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади, - заявив у вступному слові  Голова Верховної Ради Володимир Гройсман.

-                    

Ми покладали великі сподівання на цю зустріч, - коментує результати наради голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад. - У нас було тверде переконання, що заплановані реформи пішли не тим шляхом. Про це я говорив у своєму виступі. Замість формування спроможних громад, яким повинні були бути передані повноваження, а потім фінансові ресурси, відбулася ситуація, коли фінансова децентралізація перетворилася у централізацію. В результаті сільські бюджети не просто обідніли, вони спорожніли. Навіть відносно спроможні сільські громади відчули це на собі, - каже Микола Фурсенко.

У своєму виступі Микола Іванович звернув увагу голови Верховної Ради України, представників міністерств, народних депутатів на те, що середній бюджет сільської та селищної ради по Україні склав 250 тис. грн., що унеможливлює виконання власних повноважень, не кажучи про делеговані. Ті податки, які залишили місцевим радам, не наповнять сільський бюджет. Села  не мають  реальної економіки – це проблема. Надходження від частини податку на прибуток не змінить ситуацію, це просто окозамилювання.  ПДФО, яке було бюджетоутворюючим для сіл, тепер акумулюється у бюджетах вищих рівнів.

Сільські голови впливу на залучення інвестицій не мають через те, що не розпоряджаються власними землями. Така ситуація є неприпустимою. Порушується раніше задекларований курс децентралізації, який визначає Концепція реформи місцевого самоврядування.  А саме: цей курс підтримали сільські та селищні голови України. Соціальна напруга у регіонах росте.

-                    

До податкової політики є багато питань. Але ми їх готові розглядати – запевнили урядовці міністерств на засіданні. - 3900 бюджетів прийнято станом на 26 січня, це третина по Україні. Процес триває, - повідомив  представник міністерства фінансів. Пообіцяв, що усі субвенції, заплановані на утримання закладів соціальної сфери  будуть виплачені до кінця січня.

План дій на проведення реформ  озвучив Володимир Гройсман: «У нас є час лише до жовтня»,- зазначив він. «Ми маємо завершити розпочате!»

 Віце-прем’єр-міністр України - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України – Геннадій Григорович Зубко підтримав позицію голови Верховної Ради України і доповів, що є всі підстави виконати поставлене завдання. «Ми маємо затверджену Концепцію місцевого самоврядування, маємо розроблену низку необхідних законів, потрібна лише політична воля більшості і реформа відбудеться вчасно», - запевнив посадовець.

Якнайшвидше треба прийняти Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і цим розпочати процес зміни адміністративно-територіального устрою країни, - зазначалося у виступах представників влади.

У обговоренні звучали думки про принципові позиції цього закону та хто і що заважає його прийняттю. Найважливіше, що уповільнює процес, –  це незрозумілість за якою моделлю буде здійснюватися зміна адмінтерустрою. Це, на думку учасників обговорення доповіді голови Верховної Ради України, є наріжним каменем реформ. Володимир Гройсман повідомив, що є три варіанти, які розглядаються. Але жодний із них не є публічним і не обговорюється із громадами. Публічність процесів, масово-роз’яснювальна робота, – ось що допоможе у реалізації запланованих кроків реформи.

-                    

Насправді план дій по впровадженню реформ, запропонованим Володимиром Борисовичем є цілком прийнятним, - коментує ситуацію Микола Поєдинок - заступник голови ВАССР, Керівник виконавчої дирекції.  – Позитивним є те, що голова Верховної Ради України усвідомлює, що має бути почутий голос кожного. Про це він заявив підсумовуючи засідання.  Гройсман сказав, що жодна сільська рада, навіть найменша, не залишиться без уваги. Проте, треба бути відвертим і розуміти, що для нас важливий як результат проведення реформи, так і сам процес. Велика громада чи мала, спроможна чи ні, – усюди живуть люди. Наша позиція чітка – формального об’єднання не може бути!

Ми, як асоціація, яка покликана відстоювати інтереси сільських та селищних рад, маємо збалансувати інтереси держави на шляху збереження цілісності і унітарності країни, а також сільських громад, які в результаті не повинні зникнути, а навпаки стати спроможними. Тому, експертне середовище ВАССР попрацювало над природою проблем, які спричинили такий стан, проаналізували ресурси, які можуть додатково наповнити бюджети сільських та селищних рад і подадуть ці рекомендації на розгляд Голові Верховної Ради України та її профільним комітетам.

Ми готові включитися в процес прискорення реформ. Проте, деякі податкові норми усе ж доведеться переглянути, - переконаний Микола Поєдинок.

Прес-служба ВАССР

 

 

 Р

22:07

28.01.2015

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0