UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: vassr@vassr.org

Децентралізація влади: рік реформ, зміст, ризики, можливості та роль громадянського суспільства

12:19

12.06.2015

 

11 червня 2015 року у Києві відбулася конференція «Децентралізація влади: рік реформ, зміст, ризики, можливості та роль громадянського суспільства», яка була присвячена року реального впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, партнерству органів влади й організацій громадянського суспільства у контексті підготовки та реалізації реформи.

КОНЦЕПЦІЯ КОНФЕРЕНЦІЇ: з квітня 2014 року у зв’язку із прийняттям Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади від 01 квітня 2014 року і Закону України «Про співробітництво територіальних громад» від 17 червня 2014 року № 1508-VII року в Україні реально розпочалась реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

За цей рік було дуже багато зроблено, проте не все, що планувалось. Окремі рішення були справді революційними, як наприклад зміни у бюджетному законодавстві, інші стали продуктом компромісів і не є безумовно ефективними. Саме тому, метою заходу було обговорення перших підсумків року реформи і планування майбутніх кроків з її реалізації, оцінка ризиків і визначення можливостей та дій у цій сфері ключовими суб‘єктами реформи й організаціями громадянського суспільства.

В рамках конференції обговорювалися наступні теми:

І. Законодавче забезпечення реформи. Огляд прийнятих рішень. Перспективні розробки. Було оцінено наскільки логіка законодавчого забезпечення реформи встигає за суспільними потребами. Яка ціна і наслідки компромісів. Також обговорили перспективне законодавство, яке уже підготовлене чи знаходиться на стадії розробки.

ІІ. Інституційна спроможність та інформаційне забезпечення реформи. Спроможність органів влади та організацій громадянського суспільства до проведення реформи. Як створити механізми комунікації між владою та суспільством у формуванні сприйняття реформи? Наскільки в Україні громадянське суспільство готове до впровадження реформи? Що уже зроблено, що заважає?

ІІІ. Партнерство влади, громадянського суспільства та донорів щодо реформи. Як завершити реформу? Як врахувати ризики? Як мінімізувати виклики? В цьому блоці планується обговорити роль і місце різних суб‘єктів у підготовці та проведенні реформи. Які можуть бути механізми завершення реформи, в які терміни? Що потрібно від кожного із учасників процесу, аби реформа була успішною, як скоординувати донорські зусилля?

Як позбавитися радянської вертикалі управління та зробити місцеве самоврядування спроможним, самодостатнім і фінансово сильним, обговорювали учасники конференції.

У роботі конференції взяв участь Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман.

Децентралізація влади і реформа самоврядування має визначне значення для подальшого перебігу всіх реформ. Адже якщо не побудуємо якісне місцеве самоврядування, нову модель управління, жодної іншої реформи в країні зроблено не буде — ані в сфері охорони здоров’я, ані в безпековій та інших сферах, наголосив у своєму виступі глава парламенту. І додав, що для реалізації реформи управління треба передати територіальним громадам повноваження, фінансові інструменти та забезпечити контроль на всіх рівнях. В. Гройсман вважає, що реформу з децентралізації влади можна також охарактеризувати як «деузурпація влади».

Голова Верховної Ради вкотре застеріг від спекуляцій на темі об’єднання територіальних громад і популістських намагань налякати людей, популістських дій, які можуть знищити перспективу розвитку держави. В. Гройсман запевнив, що об’єднання малих територіальних громад — сіл і селищ — відбуватиметься добровільно із урахуванням думок їх мешканців. Водночас, на його переконання, неспроможні, слабкі, дотаційні громади не мають перспектив до розвитку.

Головною вадою впровадження реформи, на думку і глави парламенту, і керівників місцевих рад, і громадських експертів, є недостатня інформаційна та роз’яснювальна робота — яку користь може принести людям добровільне об’єднання територіальних громад.

Як свідчить практика, спротив здебільшого чиниться саме через нерозуміння і непоінформованість. В. Гройсман наголосив на необхідності забезпечити незворотність реформ, незворотність змін. І основоположною складовою на цьому шляху є напрацювання узгодженого з політичними силами варіанта змін до Конституції в частині децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування, які базуються на принципах повсюдності, субсидіарності та фінансової самостійності. «Жодна державна влада не повинна підмінити місцеву владу. Треба забезпечити повсюдність місцевого самоврядування і не лише на рівні областей, а на місцях — у селах і селищах», — заявив Голова Верховної Ради. Глава парламенту висловив сподівання, що напрацьовані конституційною комісію зміни до Основного Закону в частині децентралізації будуть презентовані вже наступного тижня. На сьогодні, за його оцінкою, «проговорено» вже 70 відсотків конституційних змін. В. Гройсман також висловив думку, що питання про створення, окрім місцевих рад, виконкомів, які мають забезпечити принципи субсидіарності та фінансової самодостатності регіонів, можуть стати компромісом між політичними силами, які ухвалюватимуть рішення, і експертним середовищем, представниками регіонів.

Характеризуючи хід реформи з децентралізації влади, глава парламенту також наголосив на важливості запровадити принцип повсюдності місцевого самоврядування — щоб державна влада, центральні органи влади, чиновники не створювали перепон для розвитку громад. І щоб максимальні повноваження були не на рівні області чи району, а на рівні громади, там, де живуть люди. Тоді як функція обласних рад полягає у формуванні стратегічних питань, вирівнюванні територій, забезпеченні розвитку територій, а не в управлінні громадами, селами чи вказівках, що їм належить робити.

Заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода окреслив такі основні етапи реалізації реформи: формування законодавчої бази — внесення змін до Конституції, базове і галузеве законодавство, формування спроможних територіальних громад; передача повноважень та ресурсів — коштів, земельних ресурсів тощо. «Сьогодні можна ствердно говорити про те, що місцеве самоврядування отримало нову філософію міжбюджетних відносин, яка має перейти в систему об’єднання територіальних громад», — сказав В. Негода.

Серед викликів, які постають на шляху впровадження реформ, як відзначали учасники конференції, — істотна залежність територій від центру, слабкі громади (інфраструктурно, фінансово, кадрово), деградація сільської місцевості, низький рівень довіри до влади, високий рівень ротаційності громад, складна демографічна ситуація тощо.

Учасниками конференції від ВАССР були: Голова Асоціації - Микола Фурсенко, заступник Голови Асоціації -  керівник Виконавчої дирекції Микола Поєдинок, заступник Керівника Виконавчої дирекції - Вадим Савченко,  експерт Асоціації - Віталій Ключник, керівник Полтавського регіонального відділення Асоціації, голова Омельницької сільської ради - Олександра Шереметьєва, селищний голова Димера, член Національного конгресу органів місцевого самоврядування Леонід Кучерявий.

На панельних дискусіях представники ВАССР розповіли які процеси насправді відбувається на базовому рівні місцевого самоврядування.

 Микола Фурсенко наголосив на негативній ситуації для комплексного розвитку сільських територій, коли в державі відсутня стратегія розвитку аграрного сектору на 2015-2020 роки. Адже, відповідно до положень Європейської Хартії Місцевого Самоврядування, повинні забезпечуватися: економічна, соціальна та екологічна складові життєдіяльності територіальних одиниць. Сьогодні це неможливо зробити без відповідної політики. Так, агрохолдинги, які здійснюють свою діяльність на сільських територіях, не зацікавлені у такій участі.

У своєму емоційному та переконливому виступі Олександра Шереметьєва підкреслила, що для того щоб реформа децентралізації відбулася, потрібний системний підхід, і великою справою стало створення в областях «Офісів реформ», які згодом можуть стати агенціями регіонального розвитку.

Керівник проекту «Експертна та інформаційна підтримка процесу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» Анатолій Ткачук підтримав думку, що вже є певні позитивні результати реформи. «Це не страшно — зробити зміни», — зауважив він. Утім, головне, щоб зміни на краще відчули люди, мешканці різних регіонів, великих і малих міст і сіл, щоб зміни не ускладнили їх і так непросте життя.

 

Перегляд повного відеозапису конференції

Прес-центр ВАССР

12:19

12.06.2015

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0