UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

Спілкування Латвійської делегації з практиками місцевого самоврядування Чернігівщині

20:35

28.09.2016

26 вересня 2016 р., на Чернігівщині, відбулося спілкування Латвійської делегації з практиками місцевого самоврядування області у рамках роботи регіональної платформи «Створення і функціонування об’єднаних територіальних громад: існуючі проблеми та шляхи їх вирішення».

До обговорення актуальних питань розвитку ОТГ та пошуків шляхів вирішення проблем, що виникають у процесі децентралізації, долучились голова обласної ради Ігор ВДОВЕНКО та його перший заступник Валентин МЕЛЬНИЧУК, народний депутат України Олександр КОДОЛА, перший заступник голови облдержадміністрації Леонід САХНЕВИЧ, Чернігівський міський голова Владислав АТРОШЕНКО, Почесний консул Латвійської Республіки в Чернігівській області Олена ВИШНЯКОВА, депутати обласної ради, керівники ОТГ та органів місцевого самоврядування області, представники Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України.

Депутат обласної ради, керівник виконавчої дирекції Чернігівського регіонального відділення ВАССР Ірина Грозенко, під час свого виступу, подякувала латвійським колегам за значну методичну і практичну допомогу, завдяки чому Чернігівщина змогла успішно пройти процес утворення перших ОТГ. Крім того, акцентувала увагу на важливості внесення змін до перспективного плану формування громад Чернігівської області, які плануються затвердити на черговій сесії обласної ради, що дозволить значно прискорити процес об’єднання.

 А відкривав роботу форуму Леонід САХНЕВИЧ, який ознайомив учасників засідання із динамікою децентралізаційних процесів на теренах області. Зокрема, на Чернігівщині вже успішно існує 5 об’єднаних громад - Макіївська (Носівський район), Вертіїівська (Ніжинський район), Парафіївська (Ічнянський район), Кіптівська та Деснянська (Козелецький район). Крім того, рішення про об’єднання прийняли ще 94 місцеві ради, які зовсім скоро утворять ще 13 ОТГ – Остерську, Батуринську, Лосинівську, Гончарівську, Михайло-Коцюбинську, Коропську, Холминську, Мринську, Іванівську, Корюківську, Носівську, Сновську та Комарівську. За словами посадовця, на процеси децентралізації значно впливає складана демографічна ситуація та географічні особливості розташування області. Адже Чернігівщина, займаючи значну площу, водночас, має серйозні негативні тенденції в динаміці росту та структурі населення.

Ігор ВДОВЕНКО, звертаючись до учасників засідання, відзначив, що за останній час Латвія стала без перебільшення стратегічним партнером для України, яка у складні для нашої держави часи надає значну підтримку як на міжнародній арені, так і на шляху проведення внутрішніх реформ.

За словами керівника, процес реформування місцевого самоврядування у балтійських колег був досить тривалим.

На думку голови обласної ради, для українців важливо детально проаналізувати досвід балтійської країни, щоб взяти з нього найкраще, адаптувати до українських реалій і, водночас, уникнути помилок, які були допущені західними сусідами. Саме такий алгоритм сприятиме значному підвищенню ефективності реформ та створенню міцної і самодостатньої системи місцевого самоврядування в нашій державі.

Владислав АТРОШЕНКО наголосив на великому значенні підтримки, яку надає Латвія нашій країні і, зокрема, Чернігову, на шляху просування до європейських стандартів життя.

Про особливості проведення децентралізаційного марафону в області та основні результати консультаційної і роз’яснювальної роботи серед керівників органів місцевого самоврядування розповів виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Федір ФЕСЮН.

Перші здобутки і позитивні напрацювання Кіптівської громади презентував присутнім її очільник Володимир КУЧМА. За його совами, одним із основних досягнень громади став прямий доступ до фінансування, завдяки чому на теренах громади вдалося створити один із кращих Центрів надання адміністративних послуг.

Олександр КОДОЛА у своєму виступі висвітлив перебіг проведення децентралізації в Україні, яка є наймасштабнішою реформою у нашій державі. Народний обранець проаналізував існуючу законодавчу базу, окремо зупинившись на останніх новаціях, які покликані врегулювати порядок добровільного приєднання до вже утворених об’єднаних територіальних громад. Закладені в них норми дають шанс усім ОТГ стати спроможними, перейти на прямі відносини з державним бюджетом, долучивши до спільного розвитку сусідні громади без зайвих бюрократичних процедур.

Друга частина засідання була присвячена безпосередньому обговоренню досвіду проведення реформи місцевого самоврядування в Латвії.

Заступник директора Департаменту самоврядування Міністерства захисту навколишнього середовища і регіонального розвиту Арніс ШУЛТС ознайомив присутніх із основними етапами проведення реформи самоврядування в Латвії та проаналізував структуру адміністративно-територіального устрою країни, а також висвітлив проблемні питання, які і досі потребують вирішення.

Заступник державного секретаря з питань регіонального розвитку Міністерства захисту навколишнього середовища і регіонального розвиту Айварс ДРАУДИНЬШ запевнив українських колег у подальшій підтримці курсу України на реформування, свідченням чого є наміри запросити представників Чернігівщини у жовтні поточного року до участі у семінарі, спрямованому на надання допомоги під час розробки стратегій розвитку територій, залучення інвестицій та практичних порад щодо написання грантів.

Депутати латвійського парламенту в своїх виступах акцентували увагу на важливості врахування під час об’єднання громад не тільки територіальних аспектів, а перш за все наявних матеріальних ресурсів та інтересів людей.

За словами балтійських експертів, окрім психологічних аспектів, страху деяких місцевих лідерів втратити свій вплив і владу після реформи місцевого самоврядування, Латвія стикнулась із проблемою міжпартійних протиріч та конфлікту інтересів, що призвело до негативних наслідків.

Латвійські гості закликали українських колег завжди працювати на перспективу, долаючи усі політичні і економічні протиріччя демократичним шляхом, та активно користуватись ресурсами євро фондів для забезпечення потреб громад.

Як зазначив парламентський секретар Міністерства економіки, депутат парламентської комісії з питань бюджету, фінансової та податкової політики Вілніс КІРСІС:

  "Ми зробили неідеальну реформу. Однак у вас є реальний шанс, враховуючи наші помилки, створити свою досконалу стратегію державних перетворень".

На завершення дискусії, учасники заходу мали змогу поставити запитання латвійським експертам та отримати вичерпні відповіді і коментарі щодо найактуальніших аспектів реформи місцевого самоврядування.

 

 

Ірина Грозенко

Виконавчий директор

Чернігівського Регіонального

відділеня ВАССР

20:35

28.09.2016

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0