UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

Львівщина: лідер чи аутсайдер реформи місцевого самоврядування?

11:08

04.10.2016

Якими темпами цей процес відбувається у Львівській області? Багато чи мало, швидко чи повільно об’єднуються громади на Львівщині в порівнянні з іншими регіонами країни?

Як об’єднуються громади?

Другий рік в Україні триває процес добровільного об’єднання територіальних громад: 159 об’єднаних громад було створено в 2015 році та ще 25 провели перші вибори в цьому.

Процедура формування об’єднаних громад визначена Законом «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Вона передбачає ряд етапів, які органи місцевого самоврядування повинні пройти, щоб створити об’єднану територіальну громаду:

  • Ініціювання. Передбачає громадське обговорення в громаді, навколо якої планується об’єднання (громада-ініціатор) та рішення відповідної ради щодо початку процесу, яке надсилається в громади, які планується об’єднати (суміжні громади).
  • Громадське обговорення та рішення рад суміжних громад. Пропозиція громади-ініціатора обговорюється в кожній суміжній громаді та зборах мешканців, згідно з чим потім приймається рішення відповідною радою. На цьому етапі «розбивається» більшість планів формування об’єднаних громад.
  • Спільна робоча група, яка сформована з представників кожної громади (які «погодились» об’єднуватись) готує проекти рішень про об’єднання. Такі проекти повинні пройти громадські обговорення та бути схвалені відповідними радами.
  • Висновок ОДА та оголошення перших виборів. Рішення про об’єднання схвалені відповідними радами скеровуються в ОДА, яка вивчає їх на предмет дотримання норм Конституції та законів України, про що надає відповідний висновок, який затверджується розпорядженням голови ОДА. Після чого ОДА надсилає лист до ЦВК з проханням призначити перші вибори. Перші вибори призначаються ЦВК за 70 днів до дня виборів, а сам день виборів – це остання неділя місяця (крім грудня та січня).

Процес добровільного об’єднання триває, як правило, від 2 до 4 місяців (згідно з термінами, визначеними Законом). Ще трохи більше 2 місяців (70 днів) необхідно для призначення виборів. Враховуючи це, найактивніші об’єднавчі процеси відбуваються протягом травня-серпня.

2015 рік: Львівщина серед лідерів

У 2015 році в Україні відбувались чергові місцеві вибори. Тому саме на 25 жовтня були зорієнтовані об’єднавчі процеси. Перші вибори відбулися у 159-и громадах. При цьому ЦВК не призначила вибори ще в 31-ій громаді, мотивуючи це необхідністю зміни існуючих меж районів.

На Львівщині у 2015 році перші вибори були проведені у 15-и громадах, ще у 2-х громадах – Воютицькій та Стрілковицькій, перші вибори не були призначені, оскільки до їх складу мали увійти села Самбірського та Старосамбірського районів.

Львівська область закінчила 2015 рік, як один з лідерів реформи, поділивши 3-4 місце за кількістю об’єднаних громад з Дніпропетровською областю. За часткою органів місцевого самоврядування, які об’єднались Львівщина була в «золотій середині» (див. таблицю).

Львівщина: лідер чи аутсайдер реформи місцевого самоврядування? Блог Тараса Баранецького

2016 рік: постійні вибори

У 2016 році перші вибори призначались вже 4 рази: 27 березня, 24 квітня, 31 липня та 28 серпня та відбулися у 25-и громадах. Лідером є Рівненська область, де такі вибори відбулися у 9-и громадах (див. таблицю).

На Львівщині у 2016 році вибори відбулися лише у Ходорівській громаді, яка об’єднавчі процеси завершила ще у 2015 році.

Оскільки Постанова ЦВК про призначення виборів у вересні та жовтні не оприлюднена, то наступні вибори мали б відбутися 27 листопада. Ці вибори будуть останніми у 2016 році (відповідно до Порядку призначення перших виборів, вони не призначають в останню неділю грудня та січня). Постанова ЦВК про призначення цих виборів має бути оприлюднена у середині вересня.

Станом на 1 вересня до перших виборів (27 листопада) в Україні «готові» майже 120 громад. Тобто майже 120 громад отримали позитивні висновки щодо своїх «об’єднавчих» рішень від ОДА. Це передостанній крок в процедурі об’єднання громад, далі справа за ОДА та ЦВК. Лідерами у «літньому» об’єднавчому марафоні є Житомирська, Херсонська, Дніпропетровська, Миколаївська та Вінницька області.

Львівщина: лідер чи аутсайдер реформи місцевого самоврядування? Блог Тараса Баранецького

Львівщина у 2016 році втратила лідерські позиції. На даний момент лише 2 громади – Нежухівська (Стрийщина) та Давидівська (Пустомитівщина) отримали позитивні висновки від ОДА. При цьому з різних причин ймовірність перших виборів у Нежухівській громаді є не незначною. Зберігається можливість цьогорічних виборів у Воютицькій громаді – якщо після канікул народні депутати приймуть відповідні нормативні акти.

«Дев’ятимісячний» план Львівщини

Факторів, які гальмують реформу, є багато. Серед основних – опір чиновників районного рівня, невизначеність земельних питань, недостатня комунікація та інформування населення та ін. Всі ці фактори присутні на Львівщині. Є ще один «львівський» фактор – фактична відсутність протягом 2016 року перспективного плану. Формально такий план був – його схвалила обласна рада у липні 2015 року, але Кабінет Міністрів не затвердив майже половину територій потенційних громад.

 

Ще у 2015 році було прийняте правильне рішення – працювати над новим перспективним планом. На жаль, формування нового (альтернативного) плану розтягнулося майже на 9 місяців(див. фото). Це при тому, що на даний час не відбулося його публічного обговорення та обговорення в обласній раді.

 Реальна відсутність перспективного плану вже зіграла злий жарт з кількома громадами, які почали об’єднавчі процеси в «не тому форматі». Протягом 2016 року в багатьох районах існувало кілька варіантів об’єднання, жоден з яких не був затверджений.

Виглядає, що цей рік є майже змарнований для Львівщини з точки зору формування громад. Тому вважаю, що ключовим завданням до кінця цього року має стати схвалення обласною радою та затвердження Урядом перспективного плану, який буде основою для реалізації реформи в наступному році.

 

Детальніше на Інтернет-ресурсі ДИВИСЬ-INFO за посиланням: http://dyvys.info/2016/09/05/lvivshhyna-lider-chy-autsajder-reformy/

 

11:08

04.10.2016

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0