UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: vassr@vassr.org

Проблемні питання об'єднання на Одещині

08:50

05.01.2017

У 2016 році в 207 об’єднаних територіальних громадах країни, у тому числі в 3 на Одещині, пройшли перші місцеві вибори. На жаль, наш Овідіопольський район залишився поза цим важливим процесом.

На жаль, бо запропоновані в ході консультацій, сесій рад, громадських обговорень моделі об’єднаних громад і перспективи розвитку територій, які відкриває об’єднання в рамках  децентралізації влади, поки що так і залишаються не більше, ніж благими намірами.

Натомість навіть у нашому багатому своїм потенціалом районі для багатьох залишаються відкритими питання: чому погані дороги, недостатнє (або й взагалі відсутнє) вуличне освітлення, чому в Будинку культури (якщо він ще є в селі) треба сидіти в пальто… І таких «чому» назбирується чимало. Відповідь же здебільшого стандартна: не вистачає грошей, держава не дає достатньо коштів, каже місцева влада. І т.д., і т.ін.

Хоча на сьогодні існує реалістичний і дуже чіткий шлях до вирішення отих всіх «чому» - це об’єднання територіальних громад. Адже завдяки концентрації людських, інфраструктурних, земельних та інших ресурсів нова адміністративна одиниця стала набагато потужнішою та спроможною. А переведення бюджетів ОТГ на прямі відносини з державним бюджетом, розширення податкової бази, додаткові ресурси добровільно об'єднаним громадам від держави створюють необхідну фінансову базу для реалізації самоврядних повноважень.

Жити у такій громаді для людини означає дуже прості речі — мешкати в селі з тим самим комфортом, що і в місті, або й краще, користуватися транспортом, медичними послугами, мати якісну освіту, доступ до адміністративних, побутових послуг тощо.

Я зустрічався з десятками тих, хто вже об’єднався і живе за новими правилами, і ніхто з них не скаржився. Так - непросто, так – складно, але жоден (!) з моїх співрозмовників не пожалкував про об’єднання. Навпаки – всі сповнені твердої віри у правильності обраного шляху, з оптимізмом дивляться у майбутнє, попри всі складнощі сьогоднішньої ситуації.

Переконаний, що саме такі позитивні зміни у перспективі окреслювали для себе більшість жителів майбутньої об’єднаної територіальної громади з центром в смт Авангард, до якої би входили села Прилиманське, Нова Долина Мар’янівка, Йосипівка та Лібенталь,  Новоградківка, Доброолександрівка.

Однак для реалізації цих бажань необхідні практичні кроки по юридичному оформленню об’єднання громад. І ось тут, знову доводиться говорити «на жаль»… Хтось формально провів громадські слухання, хтось взагалі затягує з їх організацією, дехто з наділених владою вдався у політиканство, а окремі громадські активісти стали провідниками ідей, які за красивою оболонкою відверто шкодять українському суспільству…

Багатьох окрилила розпочата в 2015 році бюджетна децентралізація, яка принесла додаткові надходження до місцевих бюджетів. Та вони чомусь не врахували, що за розширенням прав неодмінно йде збільшення обов’язків. І створена за два роки ілюзія самодостатності окремо взятої сільради розбилася об сувору реальність року наступного, 2017-го. Внесеними Верховною Радою змінами в Бюджетний кодекс частина витрат в освітній та медичній сферах тепер лягає на місцеву владу, а не на держбюджет, як раніше. Мова йде про утримання шкіл (крім зарплат), витрати на комунальні послуги та енергоносії установ охорони здоров'я, компенсаційні виплати за проїзд, деякі інші пільги. І справитися  самотужки з цим навантаженням більшості виявилося не під силу, а от для об’єднаних територіальних громад це цілком реальні повсякденні турботи.

Та це ще далеко не найгірший наслідок затягування процесу об’єднання. У Верховній Раді підготовлено до другого читання законопроект за №4772 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад) в якому зокрема міститься такий пункт: «До законодавчого врегулювання питання міських агломерацій положення цього Закону не поширюються на територіальні громади, адміністративний центр якої розташований на відстані 12 кілометрів від межі міста республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення з чисельністю населення понад 200 тисяч мешканців, а якщо межі міста не встановлені – на відстані 20 кілометрів від центру міста, крім випадків, коли до складу об’єднаної територіальної громади входить територіальна громада такого міста». Порахували вже від межі нашого обласного центру якої частини території Овідіопольського району це може торкнутися в разі прийняття згаданого законопроекту? Всі ми знаємо, що Одеса – це місто з понад мільйонним населенням, а у 12 км зону підпадають й Прилиманська сільська рада, Новодолинська та Йосипівська сільські ради.

І що на це скажуть «поборники» єдності району? Можливо три-чотири потужні об’єднані територіальні громади в його межах все таки краще, аніж околиці, хай і такого прекрасного міста як Одеса?

Як би там не було, прекрасно усвідомлюючи, що альтернативи децентралізації немає і не буде, ми вже давно почали створення служб, функції яких вже передаються державою об’єднаним громадам.

Так, влітку запрацював відділ державної реєстрації, де проводиться реєстрація майнових прав, реєстрація суб’єктів підприємницької діяльності – юридичних та фізичних осіб тощо. А нещодавно в Авангарді розпочав роботу відділ містобудування та архітектури, який займається видачею будівельних паспортів, умов та обмежень забудови земельних ділянок, підготовкою та видачею паспортів прив’язки тимчасових споруд для ведення підприємницької діяльності, організацією і розробкою містобудівної документації на місцевому рівні, надає інші адміністративні послуги, пов’язані з містобудуванням та архітектурою.

Авангардівці вже відчули неабияке полегшення у вирішенні на місці питань, які входять до функцій обох відділів. Набагато простіше, ніж зараз, було б це і для жителів сіл, які б увійшли до об’єднаної територіальної громади, - за допомогою електронного зв'язку через офіс старости села.

Робимо все це, бо віримо у здоровий глузд, в те, що громадські інтереси таки переважать особисті, що очевидні переваги об’єднаної громади візьмуть гори і дадуть свої результати вже найближчим часом.

 

С.Хрустовський, 

Авангардівський селищний голова, Голова Одеського регіонального відділення ВАССР

 

За підрахунками, бюджет Авангардівської об’єднаної територіальної громади (ОТГ) вже на сьогодні складав би близько 150 млн грн.

 

Забезпечуючи в повному обсязі поточні потреби соціальної інфраструктури ОТГ, це також дало б змогу щонайбільше протягом двох років побудувати дитсадок у Прилиманському, добудувати – у Новій Долині, відремонтувати – у Мар’янівці, розпочати зведення культурного центру у Новоградківці, всерйоз (а не ямковим ремонтом) зайнятися дорогами у населених пунктах, вирішувати інші нагальні питання життєдіяльності сіл.

08:50

05.01.2017

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0