UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

МЕДИЧНА РЕФОРМА: 8 принципових нововведень, котрі стосуватимуться і пацієнтів, і лікарів

10:51

06.02.2017

ЧОМУ ЗМІНИ НЕОБХІДНІ?

Логіка МОЗу дуже проста. Там кажуть: в першу чергу треба змінити модель фінансування системи охорони здоров’я. Розмови про безкоштовну медицину, яку гарантує ст.49 Конституції України, на практиці — лицемірство. Державні видатки покривають приблизно половину всіх витрат на охорону здоров’я (54,5% у 2013 — дані МОЗ). А решту — з власних кишень — доплачують пацієнти (суму цих витрат оцінюють на рівні близько 4!% ВВП). На практиці це означає, що лікуватися мають змогу виключно ті, в кого є гроші. Хоча податки на систему охорони здоров’я платять всі. Якщо порівняти, то Україна витрачає на охорону здоров’я більшу частку валового внутрішнього продукту, ніж деякі інші європейські країни. ( загалом, більше 7% — у 2013р). Але ці суми йдуть, “немов вода в суху землю”. Більшість медичної інфраструктури — застаріла, — пояснюють в міністерстві, — а медичні працівники є однією з найменш оплачуваних професій.

За даними дослідження, проведеного у 2015 році, тільки 10% респондентів оцінили якість медичної допомоги в Україні як добру. А це найнижчий рейтинг у Європі.

Відтак, замість декларацій про надання всіх медичних послуг безкоштовно, відповідно до проекту реформи, держава бере на себе чітке зобов’язання надавати безоплатно тільки визначений та обмежений обсяг медичних послуг. Формально, в нас вже діє трирівнева система медичної допомоги — залежно від складності захворювання. Та тепер на кожному з рівнів хочуть навести лад. І починати планують з найнижчого рівня — первинної допомоги. Це, умовно кажучи, коли вам треба виміряти тиск або отримати призначення під час застуди. (Коли треба лягти в лікарню чи звернутися до “вузького спеціаліста” — це вже вторинний рівень медичної допомоги. І найбільш складні випадки, якими займаються профільні інститути чи спеціалізовані медцентри, — третинний рівень.)

Оскільки за первинною медичною допомогою щорічно звертається найбільша кількість людей, саме в цьому секторі керівництво МОЗ і планує розпочинати реформи в першу чергу.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ?

1. Найближчим часом МОЗ винесе на громадське обговорення проект Державного гарантованого пакету медичних послуг, які надаватимуться на первинному рівні меддопомоги. На кожну дорослу людину — за словами Уляни Супрун — поки що в бюджеті закладено в середньому 210 грн. І в документі буде прописано: що саме пацієнт отримає безкоштовно (які послуги чи маніпуляції)?

2. Далі кожному з нас надається право вільно обрати лікаря й укласти з ним угоду. Кампанія розпочнеться навесні — орієнтовно в березні. Угоди необхідно буде укласти до 1-го липня. Навіщо ця схема? Саме в такий спосіб врешті можна реалізувати принцип — «гроші ходять за пацієнтом». Держава — в особі єдиного національного замовника медичних послуг ( планують створити Національну службу здоров’я) — передає всі бюджетні гроші, призначені на надання конкретній людині первинної меддопомоги, цілком конкретному лікарю чи лікувальному закладу. І ці гроші підуть реально на лікування, а не осядуть десь на сторонніх рахунках. Адже нині бюджетні кошти медикам передаються через місцеві адміністрації. Обирати лікарів можна буде і з числа тих, котрі працюють у приватних клініках. Звісно, якщо вони самі погодяться співпрацювати із вже згаданою Національною службою здоров’я, яка фактично буде оператором в системі державного солідарного медичного страхування. Умовно кажучи, це як страхова компанії, котра стоїть на сторожі ваших інтересів. Тільки страховий поліс ви купили на самі, а за ваші податки вам його придбала держава. І тоді не буде різниці: чи то лікар комунальної поліклініки, чи приватного медцентру. Бо за надання вам первинної медичної допомоги йому вже! заплатила держава в особі Нацслужби здоров’я. Для того, щоб уникнути можливих зловживань та відслідковувати рух коштів, призначених кожній конкретній особі, і передбачена процедура укладання договорів із лікарями.

3. Розширюються й інші права пацієнтів. Скажімо, більше не гратиме ніякої ролі прописка людини. Принаймні, на рівні надання первинної медичної допомоги, — обіцяють в МОЗ. Зараз, якщо ви з іншого міста — в поліклініці можуть не прийняти або попросити про черговий «благодійний внесок». За новою ж схемою, байдуже хто де зареєстрований або проживає фактично. Держава надає право громадянину їздити до обраного лікаря хоч в сусідній район (принцип екстериторіальності).

4. Водночас зростатиме й взаємна відповідальність пацієнтів та лікарів. Якщо людина сама обирає фахівця, вона вже може й спитати з нього. І навпаки, лікар буде зацікавлений в тому, щоб пацієнти були здоровими. Бо ж якщо він погано виконуватиме свою роботу, до нього просто перестануть звертатися. І це один з ключових моментів! Нині — все до гори дригом. Що частіше людина звертається до поліклініки, то більше можна з неї витягти. А в результаті реформи передбачається, що лікарям “первинки” навіть платитимуть додатково, якщо їхні пацієнти не будуть хворіти.

Головне, що за новими правилами лікарям «первинки» буде вигідно, щоб їхні пацієнти були здоровими. Бо ж тоді вони заощаджуватимуть кошти, виділені державою. І таким чином, збільшуватимуть свої прибутки. А зараз — навпаки. Що частіше людина приходить в лікарню зі скаргою, то краще доктору. Кожен візит — додатковий заробіток.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ЛІКАРІВ?

1. Якщо з великими містами все більш-менш зрозуміло, то виникає питання: як зміняться умови роботи лікарів в невеликих містах або віддалених селах? З ким там підписувати угоди?! Тут варто зауважити: децентралізація передбачає, що дбати про фізичну доступність медичних послуг тепер мають органи місцевого самоврядування. Адже вони отримують більшу самостійність та додатковий ресурс. І вже є приклади, коли громади створили належні умови для лікарів, щоб привабити фахівців. Скажімо, в кількох об’єднаних територіальних громадах Полтавщини та Черкас медикам запропонували такі умови, які мало кому пропонують навіть у великих містах. Безкоштовне житло та зарплатня у 10 тис. гривень.

2. Принциповим для всіх медиків — як в містах, так і в сільскій місцевості — буде їхній перехід до прямих відносин із пацієнтами. Це посилить конкуренцію між фахівцями. І водночас, звільнить від диктату головних лікарів. Адже реформа передбачає, що лікар, який має право надавати первинну допомогу (це нинішні дільничні терапевти, педіатри або лікарі загальної практики) можуть взяти на обслуговування до 2-х тисяч пацієнтів. І після укладання контрактів за кожного держава платитиме гроші — чи то лікарні, в якій працює доктор, чи йому безпосередньо, якщо той зареєструється як фізична особа-підприємець.

3. Лікар зможе обирати: де саме йому приймати своїх клієнтів?! Чи вести прийом в своїй комунальній поліклініці чи піти в краще обладнану комерційну клініку?! Такий підхід посилить конкуренцію і між лікувальними установами. Їхня адміністрація буде зацікавлена в тому, щоб створити максимально комфортні умови і залучити до співробітництва тих фахівців, котрі мають найбільше пацієнтів. Чим більше людей бажатимуть отримати допомогу у конкретному закладі — тим більше буде фінансування.

4. Всі, хто надаватиме первинну меддопомогу та отримуватиме за це гроші від держави, будуть внесені до єдиного електронного реєстру. Працювати медики будуть за протоколами, котрі основані на принципах доказової медицини. Тож дільничний терапевт вже не зможе призначати за «відкат» від фармпредставників напотрібні препарати, відправляти до якоїсь конкретної аптеки або направляти на аналізи в комерційні лабораторії. Це буде економічно недоцільно! За умов порушення принципів доказової медицини, контракт із лікарем на надання медпослуг буде розірваний. А це — мінус частина доходів. Пильнішими будуть і самі пацєнти, адже кому захочеться платити зайві гроші з власної кишені, скажімо, за препарати із недоведеною ефективністю?!

Формула, за якою держава платитиме за надання гарантованих послуг, буде адаптуватися. Передбачається, що лікарі будуть отримувати доплати за якість послуг та досягнення окремих важливих показників (зокрема, охоплення вакцинацією, відмову від куріння та інших шкідливих звичок, контроль кров’яного тиску та ін.).

Кінцева мета — зробити метод оплати якомога більш об’єктивним та справедливим. Як це буде на практиці  -  залежить не лише від законів та правил. Це залежить також від того як сприймуть реформу на місцях. Хто зможе побачити в ній шанс покращити роботу а хто  - "геноцид", "зраду" та "катастрофу". Це вже залежить від нас.

 

Джерело: Медіа-Центр Реформ

10:51

06.02.2017

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0