UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

Комітет з питань економічної політики підтримав законопроект щодо нотаріату в сільській місцевості.

12:07

04.10.2018

Комітет з питань економічної політики ухвалив проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості" (9140 від 01.10.2018), який був підтриманий ВАССР та рекомендує Верховній Раді України прийняти його в першому читанні за основу.

Проект Закону розроблено з метою наближення нотаріальних та реєстраційних послуг до осіб, які проживають (зареєстровані) у селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення.

Необхідність у прийнятті Закону обумовлена насамперед тим, що громадяни, що мешкають у сільській місцевості, не завжди можуть одержати належний доступ до нотаріальних  та реєстраційних послуг, зокрема, при оформленні спадщини.

Метою проекту Закону є створення законодавчих передумов для покращення доступу осіб, які проживають (зареєстровані) у селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення, до нотаріальних послуг, що сприятиме захисту та належній реалізації їх економічних та спадкових прав.

Вирішення окреслених проблем пропонується шляхом розширення кола осіб, діяльність яких буде спрямована на надання адресних послуг сільському населенню, зокрема у сфері нотаріату.

Так, проектом Закону запроваджується поняття «уповноваженої особи органу юстиції», встановлюються необхідні вимоги для кваліфікованого здійснення наданих їй повноважень щодо вчинення нотаріальних та реєстраційних дій.

 

Концепція: нова категорія працівників органів юстиції для здійснення окремих нотаріальних дій – Уповноважені Радники Мін’юсту

 

Вимоги до Уповноваженого Радника:

вища юридична освіта

2 роки досвіду роботи, пов’язаної з діяльністю з надання послуг у сфері юстиції з питань нотаріату чи державної реєстрації

стажування 3 місяці в органах нотаріату та державної реєстрації

Уповноважений Радник Мін’юсту вчиняє нотаріальні дії в селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення

 

Формати діяльності:

надання послуг в пунктах прийому громадян

виїзна консультація

 

Отримувачі послуг: громадяни, які проживають у селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення

оформлення права спадщини

реєстрація земельних прав та прав у результаті вчинення нотаріальних дій з нерухомістю

акти цивільного стану: видача свідоцтв про народження і смерть

засвідчення вірності копій (понад 600 тисяч на рік)

видача довіреностей  і дублікатів нотаріальних документів

 

Вчинення відповідних нотаріальних дій визначаються наказами управлінь юстиції, тобто можуть бути надані у будь-яких відповідно обладнаних місцях.

 

Уповноважена особа органу юстиції вчинятиме нотаріальні та реєстраційні дії, які є найбільш поширеними та такими, що користуються найбільшим попитом серед громадян, які проживають (зареєстровані) у селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення, а саме – посвідчуватиме договори купівлі-продажу, міни, дарування, довіреності, видаватиме свідоцтва про право на спадщину та свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, здійснюватиме у передбачених Законом випадках державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки, що належать громадянам України, які проживають у сільській місцевості, здійснюватиме державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, смерті у сільській місцевості, а також державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у зв'язку з оформленням спадщини.

Забезпечення доступності для населення нотаріальних та реєстраційних дій, що буде вчиняти уповноважена особа органу юстиції, передбачено шляхом встановлення пільг при оплаті таких послуг.

Так проектом Закону розширено перелік категорій громадян, яким значно зменшено плату у разі звернення за вчиненням нотаріальних дій до уповноваженої особи органу юстиції.

До таких осіб належать: громадяни, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення; особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту; внутрішньо переміщені особи; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань.

Зазначені особи сплачуватимуть 50 % від встановлених Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» ставок державного мита за нотаріальні дії вчинювані уповноваженими особами органів юстиції, якщо до них не застосовуються інші пільги передбачені цим Декретом.

Найбільш відчутно для громадян це буде при обчислені державного мита за посвідчення договорів відчуження нерухомого майна.

12:07

04.10.2018

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0