UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

ВАССР створює жіноче крило

13:10

31.01.2014

28 січня у приміщенні Виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад відбулося засідання ініціативної групи лідерів органів місцевого самоврядування, керівників жіночих організацій, депутатів органів місцевого самоврядування та активних жінок. Метою зібрання, яке відбулося у форматі світового кафе, було обговорення проблем жінок, які проживають у сільських територіях.

         

Керівник Виконавчої дирекції Вадим Івченко гостинно привітав гостей: Марію Алєксєєнко – голову ЖКУ «Жіночий Консорціуму України», Євгенію Шевчук – депутата Київської обласної ради, Валерія Шульгу- експерта з питань організаційного розвитку , Марину Шовгун – депутата сільської ради, Юлію Пелешок – старосту сільських голів Макарівського району Київської області та інших учасників ініціативної групи.

       - Роль жінки для розвитку сільських територій неоціненна. Суспільно-політична криза завела село й сільських жителів у глухий кут. Відсутність сільських бюджетів, обмеженість ресурсів для розвитку сільських громад призвели до відмирання сіл, міграції сільського населення до міст та за кордон. В таких умовах, коли більшість чоловіків сільських територій змушені шукати кращої долі поза межами села, роль організатора – лідера громади усе частіше бере на себе  сільська жінка.

Під час проведення Академії лідерства, організованої та проведеною ВАССР у 2013 році за сприяння програми Ради Європи «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування» та Зимової школи місцевого самоврядування, проведеною за сприяння Швейцарсько- українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, виявилось, що жінки – лідери громад потребують освітньо- фахової організованої підтримки для здійснення як своєї громадської діяльності так і виконання своїх повноважень в органах місцевого самоврядування. Серед лідерів – жінок, вихідців із села є науковці, політики, державні діячі, - патріоти свого краю, які сьогодні відстоюють Конституційні права народу україни. Саме жінки – випускники Академії лідерства, виявили ініціативу створити жіноче крило асоціації.

 

- Програмно- ідеологічними засадами жіночого крила ВАССР стане національно-державна ідея та ідея рівноправності жінок, - висловила бажання ініціативної групи жінок-лідерів  заступник керівника з внутрішньої політики, інформації та преси Наталія Ключник.

- На сьогодні найважливішим є збереження миру, злагоди у громадах. Складна політична ситуація в Україні має згуртувати громади, недопустити розбрату, хаосу та розпалювання суспільної ворожнечі. Суспільна активізація жінок, що проживають на сільських територіях має посприяти цьому.

Ми маємо бути готовими до змін, що стрімко наближаються. Допомогти, саме жінкам – керівникам органів місцевого самоврядування налаштуватись на ефективне здійснення своїх повноважень у нових умовах – важливий момент сьогодення. Узгодження дій щодо захисту прав та інтересів територіальних громад і представлення їх на державному рівні, сприяння місцевому і регіональному розвитку сільських територій, реалізації та захисту громадянських, соціальних, культурних прав і свобод жінок сільських територій, задоволення професійних  інтересів та захоплень, розвиток наукової, технічної та художньої творчості – не повний перелік завдань, які ставить перед собою новоутворена організація жіноцтва ВАССР.

-  Наші завдання мають бути сконцентровані в першу чергу на надання освітніх  послуг для жінок  сільських територій, які шукають самореалізації. Як сільський голова, мушу  відмітити, що роль, яку відіграє жінка у становленні, розвитку та організації життя сільської території особлива, - продовжує обговорення Юлія Пелешок – староста сільських голів Макарівського райого, сільський голова.   Часто сільська жінка не просто мати, берегиня,  а й лідер громади, органів самоорганізаціх населення. Серед сільських жінок є лідери, які здатні згуртувати громаду та повести за собою. Проте, через бідність, обмеженість ресурсів  жінки сільських територій не можуть проявити свої професійні, творчі, організаційні здібності в повній мірі. Більшість сільських жінок займаються домогосподарством, але прагнуть до соціальної активності.

 

За дослідженнями найбільше сільських жінок працює в медичних закладах; в фермерських господарствах та підприємництві, в сільрадах, в школах та сільгосппідприємствах (80-100%); найменше жінок на промислових підприємствах (20%). Суттєво різниться також кількість жінок на різних посадах, які вони обіймають: найбільше жінок спостерігається на посаді спеціаліста та нижчих посадах (47% і 63% відповідно), найменше – на керівних посадах (в середньому 16%).

 

- Так і у владі. – додала Марія Алєксєєнко – голова ЖКУ «Жіночий Консорціуму України». В продовження теми підкреслила, що надзвичайно важливо оцінити усі ролі жіноцтва, у тому числі її роль в політиці України на місцевому рівні. Жіночий Консорціум України має багато партнерів –організацій, які допомагають жіноцтву нашої держави відстоювати свої права, реалізувати свої  можливості.  Пані Марія презентувала аналітичний звіт «Жінки у політиці України на місцевому рівні: шляхи, проблеми, участь, який складений за результатами роботи шести фокус-груп за участю жінок- депуток та кандидаток у депутати обласних, місцевих та районних рад. Серія круглих столів з обговорення ролі і місця жінок у політиці має відбутись протягом лютого 2014 року у 6 містах України. Підсумкова конференція запланована на кінець лютого у Києві.

- Однією з проблем, характерних для жінок України, є обмежений їх доступ до влади і власності, - коментує депутат Київської оласної ради Євгенія Шевчук. Громадська думка фіксує доволі чіткий розподіл повноважень жінок і чоловіків в українському суспільстві, який проявляється в тому, що чоловіки мають більше владних повноважень у сферах роботи і соціально-політичного життя, а жінки – у сфері сімейних відносин. Як наслідок, у нинішньому парламенті жінки складають лише 8%.

Немає жінок у складі діючого Уряду, серед голів обласних державних адміністрацій. З 442 депутатів Верховної Ради VII скликання – 42 жінки, тобто менше 10%. Однак, третину всіх законодавчих актів до Верховної Ради подають саме жінки. У нинішньому складі Кабміну – троє міністрів-жінок, ще двоє займають посаду заступників міністрів. А чотири жінки очолюють комітети Верховної Ради.За даними Національного агентства України з питань державної служби, жінки складають понад 78% від загальної кількості державних службовців.

 Ми маємо підготували кагорту українського жіноцтва для повноцінної участі в управлінні державою як на місцевому, так і на державному рівні. Відтак, вже зараз необхідно виявити активних жінок – лідерів громад сільських територій, як то сільські чи селищні голови, депутати рад різних рівнів , лідерів громад, які  готові взяти участь у діяльності жіночого крила Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад.

ДОВІДКА:

 За даними статистики Всесвітнього банку Україна посідає 151-е місце в світі за кількістю жінок у парламенті, незважаючи на те, що жінки становлять 65% від загального числа виборців.

Перше місце за кількістю жінок у парламенті в 2012 році посіла Руанда - 56%, за нею йде Андорра, де з 2008-го по 2012-й роки представництво жінок у законодавчому органі зросло з 25 до 50%. Замикає трійку лідерів Куба, де налічується 45% жінок-парламентарів.

В першій двадцятці країн-лідерів з участі жінок в роботі їхнього головного законодавчого органу знаходяться п'ять африканських держав: Руанда, Сенегал, Південна Африка, Мозамбік і Танзанія. У всіх цих країнах цей показник становить 35% від загального числа парламентарів. У списку країн, що перевищують 30-відсотковий бар'єр, ще дев'ять країн - Уганда, Ангола, Алжир, Бурунді, Ефіопія, Туніс, Південний Судан, Ефіопія і Лесото.

Ситуація серед країн колишнього СРСР дещо гірша. Так, 25%-ий бар'єр подолала лише Білорусь, посівши 43-е місце в загальному рейтингу (27%, зниження порівняно з 2011 р. на 5%). Далі лідирують мусульманські центральноазіатські країни: Казахстан - 55-е місце (24%), Киргизстан - 60-е (23%) і Узбекистан - 70-е місце (22%). Молдова посіла 82-е місце (20%), Туркменістан - 98-е (18%), Азербайджан - 102-е (16%), Росія - 119-е (14%), Грузія - 134-е (12%), Вірменія - 142-е місце (11%).

Замикає рейтинг Єгипет - там за два останні роки кількість жінок у вищому законодавчому органі впало з 13 до 2%, Соломонові Острови - 2% і Оман - 1%.

Серед країн-членів ЄС перше місце (четверте в світовому рейтингу) посідає Швеція - 45%, решта провідних країн спільноти знаходяться ближче до середини рейтингу: Німеччина - 26-е місце (з 33%), Франція - 40-е (27%), Польща - 59-е (24%), Великобританія - 65-е (23%), Італія - 73-е (21%).

Лідерами залишаються Скандинавські країни - компанію Швеції складають Фінляндія (43%), Норвегія (40%) і Данія (39%).

 

США в 2012 році посідали лише 91-е місце з 18% жінок-парламентарів у Палаті представників. При цьому їх загальна кількість, включаючи сенаторів, досягає в 2013-му майже 30%, що вважається найвищим показником за всю історію і стало проривом останніх виборів.

13:10

31.01.2014

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0