UA EN

04053, Україна, м. Київ,
вул. Січових Стрільців, 73 (13 поверх)
тел./факс: (044) 5859012, (044) 5859015
e-mail: office@communities.org.ua

 

Сопелкін: У нас спільна турбота – турбота про сільського жителя.

11:27

28.04.2014

Співпраця Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад та Профспілки працівників Агропромислового комплексу зафіксована офіційно. Меморандум про спільні наміри підписали Микола Фурсенко та Ігор Сопелкін на останньому засіданні правління ВАССР.

 

  • Ігоре Сергійовичу, хто став ініціатором об’єднання зусиль двох потужних структур, таких як Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад та Профспілок працівників Агропромислового комплексу?

Скажу відверто: потреба об’єднання зусиль природна, адже наші завдання в одній площині із тими, які ставить перед собою Асоціація. У нас є досвід співпраці з Асоціацією на обласному рівні у Вінниці. Там гарна практика організації соціального партнерства між бізнесом та органами місцевого самоврядування. Ініціаторами об’єднання зусиль виступили ОМС на рівні обласної ради та обкому профспілок. Ідея була підтримана й почалося її втілення у життя. Були укладені угоди про партнерство, заплановано фінансування різних соціальних проектів. Хороший досвід треба поширювати. Ось ми й зустрілися з лідерами органів місцевого самоврядування у Криму під час проведення Академії лідерства в Криму й обговорили можливі варіанти співпраці. Навчання проходили  за підтримки Програми Ради Європи «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування» .

  • Що собою нині представляє Профспілка працівників агропромислового комплексу України? Чим опікується?

Це потужна структура, яка об’єднує майже мільйон членів профспілки - працівників різних підгалузей АПК: сільського господарства, харчової та переробної промисловості, сільських будівельників, меліораторів. Майже 10% від загальної чисельності профспілки складали представники наукових установ та закладів аграрної освіти, студентська та учнівська молодь. В структурі Профспілки діють 33 обласних, 462 районних, 16 міських та 8544 первинних профспілкових організацій. Прiоритетні напрямки нашої діяльності спрямовані на посилення впливу Профспілки на:

  • Забезпечення органами управління, власниками та керівниками підприємств АПК необхідних умов для стабілізації та збільшення обсягів виробництва в усіх галузях.
  • Захист законних соціально-економічних і трудових прав й інтересів членів Профспілки та посилення впливу профспілкових органів на стан техніки безпеки та охорони праці.
  • Захист прав потерпілих від нещасних випадків на виробництві та внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а також організація оздоровлення дітей.
  • Сприяння поліпшенню медичного, культурно-побутового обслуговування працівників АПК, розвитку фізкультури і спорту; організаційне та фінансове забезпечення діяльності Профспілки, робота з кадрами й активом, розвиток міжнародних зв’язків.

Їх реалізація, практичне втілення в життя будується на основі розроблених тактичних дій кожної організаційної ланки профспілки, від Центрального комітету – до профкому, визначаючи свої форми та методи діяльності досягнення мети, при обов’язковому контролі за ходом виконання цих тактичних дій, а в разі необхідності - їх коректування

  • Що об’єднує Профспілки та Асоціацію?

Сільський житель. Це найважливіше, заради чого ми об’єднуємо зусилля. Сільський голова з однієї сторони вирішує питання добробуту сельчан, економічного росту села, створення робочих місць. Ми зі своєї сторони робимо те ж саме: захист членів профспілки, які живуть у селі. Це охорона праці, захист соціально-економічних прав. Тобто, в принципі заради чого ми працюємо або заради кого? Заради сільського жителя та його достойного життєзабезпечення. Ми усвідомлюємо, що іноді селянину не стільки потрібні, умовно кажучи, доїльні апарати чи трактор, як увага. У кожного свої проблеми. Їх треба почути. Переконаний, що найважливіші з них - соціальні. Ми повинні разом з’ясовувати, як їх вирішити. Будемо відвертими: ніякого урожаю б ми не мали, якби не наш сільський житель.

  • Ви досліджували, що саме потрібно сільському жителю?

За останній рік я побував у різних куточках України. Проблеми можна уніфікувати у перелік першочергових завдань, які потребують оперативного вирішення, поточних і стратегічних. Наш «мудрий селянин» знає, як відродити село, йому треба тільки дати інформацію, допомогти в юридичному, організаційному та фінансовому аспекті. Профспілки доходять до кожного села по галузевій ознаці. Намагаємося задовольнити потреби кожного регіону зокрема. Так, в Івано-Франківській області забезпечили одержання юридичних консультацій не тільки нашим членам, але й усім, хто цього потребує. Діє громадська приймальня,  виділяємо значні кошти на оздоровлення сільських жителів, розвиток спорту.Одним із великих напрямів нашої діяльності є робота з молоддю. Молодь необхідно зацікавлювати залишатися у селі, створювати їм робочі місця, стимулювати додатковими пільгами. Ми працюємо з аграрними вузами, готуємо зміни до закону – усе заради вирішення цієї ситуації. Тут просто необхідно діяти спільно з Асоціацією.

Ми підписали 7 галузевих угод. Готуємо основний документ відносин сторін по  соціальному діалогу між роботодавцями, міністерством, профспілками; урядом, роботодавцем та захисником. У тексті документу мають бути прописані чіткі позиції, права, обов’язки, умови праці кожного працівника підприємства. Така угода має бути на підприємстві не тільки у місті, але й у селі. Тим більше, що агрохолдинги та міжнародні компанії все частіше розташовуються в селах. Вони різними шляхами вирішують питання мінімізації оплати праці, на кшталт того, що працівники числяться в кадрових агенціях, а не на підприємствах. Таким чином економлять на оплаті праці, а люди не мають жодних прав. Треба це припинити.

  • Робочі місця на селі – дуже важливе завдання. Що спільного вже робите у цьому напрямі з Асоціацією?

Важливий спільний напрямок – створення сільськогосподарських кооперативів. Тут пророблено багато роботи на законодавчому, інформаційно-роз’яснювальному фронті. Роботу цю продовжуємо. Проте необхідно, щоб молоді люди, випускники аграрних вузів  поверталися  в село. Їм потрібні достойні умови праці й проживання. Нещодавно МінАПК проводило конкурс на кращий молодіжний бізнес-проект з преміальним фондом близько 100 тис. грн. Переможці матимуть можливість впровадження проекту на своїй території. Це зв’язок теорії з практикою.  

Ми вважаємо, що держава, громадські, політичні структури, агрохолдинги мають повернутися обличчям до селянина, долучитися до відродження села. Подбати про фізичне й духовне оздоровлення жителів села. У нас багато хороших програм і законів, але повинна бути ще відповідальність за їх виконання. Багато розмов і мало справ. Має бути навпаки. Сподіваємося, у співпраці з Всеукраїнською асоціацією сільських та селищних рад  зможемо зрушити справу у кращий бік.

11:27

28.04.2014

OPEN ECONOMIC FORUM 2:0